OPIS PROJEKTU

Śląsk jest pełen blokowisk, w których mieszkają tysiące, rzadko kiedy dobrze znających się, ludzi. Wieczorami, maleńkie okna kolosalnych bloków mienią milionem barw, zmieniając ściany budynków w rozbudzające wyobraźnię świetliste mozaiki. Każdy znikomy punkcik tego łańcucha świateł to kosmos ludzkich istnień pełny ludzkich dramatów, radości i smutków, sukcesów, porażek i marzeń. Co by było, gdybyśmy choć na chwilę mogli zajrzeć w kilka tych okien? Jak zmieniłby się nasz świat, gdybyśmy mogli zajrzeć w świat innego człowieka, spojrzeć na rzeczywistość jego oczami?

Zainspirowani tematem konkursu organizowanego przez Fundację Rodziny Staraków „Świat z mojego okna” wpadliśmy na pomysł, aby wykorzystując nasze umiejętności, różnorodne techniki artystyczne i estetyki wybrać się w multimedialną podróż po jednym z takich bloków, poznając przy tym historie ludzi, którzy nas otaczają. 

Przygotowując się do pracy, uczniowie przeszli przez szereg warsztatów z kilkoma zaangażowanymi społecznie artystami i działaczami (m.in. Agnieszką BreslerAgnieszką Wojciechowską-Sej, Dominiką Łapką, Tomaszem Jurkiewiczem i Edytą Bystroń), które uwrażliwiły ich na współczesne problemy społeczne i pomogły znaleźć najlepsze techniki artystyczne do przekazania ich historii. Odbyły się również warsztaty z psychoterapeutką Hanną Puszczewicz, która przygotował uczniów do rozmów z bohaterami poszczególnych prac.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na tych, którzy rzadko kiedy stają się bohaterami filmów, książek, zajmujących opowieści –  zwykłych ludzi żyjących obok nas, tych, których spotykamy na co dzień w windach i na klatkach schodowych, a tak naprawdę wcale nie znamy. Chcielibyśmy uwrażliwić odbiorców na współczesne problemy społeczne i wykluczenia. Poznajmy bliżej naszych sąsiadów, członków rodzin, kolegów, inspirujących znajomych… 

Wszystkie prace powstały w ramach projektu “Jeden widok – inne spojrzenia” realizowanego w programie grantowym “Wena” Fundacji Rodziny Staraków. 

UCZESTNICY PROJEKTU: 

Julia Władacz, Julia Musiał, Lisa Szylinga, Maja Rachtan, Szymon Pianka, Adam Skopal, Mateusz Rzepecki, Kamil Sowa, Aleksandra Skrzypek, Marlena Kałdonek, Jędrzej Frączek, Igor Żmudzki

KOORDYNATOR PROJEKTU:

Michał Łukowicz

NAUCZYCIELE WSPAGAJĄCY PROJEKT:

Damian Bazan, Mateusz Trytek

<<strona główna